In data de 25 mai, Facultatea de Business și Turism a avut drept invitat pe Excelența Sa domnul ambasador al Republicii Coreea la București, Kap-Soo RIM, care a ținut o prelegere studenților de la programul de masterat Geopolitică și Afaceri, despre relațiile bilaterale dintre Republica Coreea și România și temele de actualitate de pe agenda de securitate internațională.

Excelența Sa domnul ambasador a fost primit de doamna prorector prof. univ. dr. Roxana Sârbu, de doamna decan prof. univ. dr. Gabriela Țigu și de domnul conf. univ. dr. Marius Neacșu. Studenții au fost foarte interesați de problemele geopolitice actuale ale zonei Asiei de Sud-Est, dar și de cele ale Bazinului Mării Negre, care au fost amplu dezbătute în dialogul cu Excelența Sa.

Evenimentul a fost promovat si de Ambasada Republicii Coreea la București, iar mai multe detalii despre eveniment se pot consulta și pe site-ul Ambasadei Republicii Coreea în România la următrorul LINK.