Programul Universității de Vară „Antreprenoriat în Turismul de Sănătate” organizată de Facultatea de Business și Turism în perioada 9-14 septembrie 2024 promite o experiență captivantă și educativă pentru participanți.

Încă de la deschiderea oficială a univeristății de vară participanții vor avea parte de surprize și vor fi împărțiți în echipe pentru a începe aventura lor în domeniul antreprenoriatului în turismul de sănătate.

Echipele vor fi angrenate într-un concurs prin care vor fi testate abilitățile lor antreprenoriale și cunoștințele în domeniul turismului de sănătate, având șansa de a câștiga premii valoroase.

A doua zi, participanții vor avea oportunitatea de a descoperi frumusețea și cultura zonei Covasna, sub îndrumarea unei reprezentante de la Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Covasna.

În cea de a treia zi se va face o excursie la Balvanyos Resort, urmată de un workshop interactiv care oferă participanților o perspectivă mai profundă asupra gestionării și dezvoltării turismului de sănătate. Aceasta va fi urmată de o excursie către una dintre cele mai frumoase atracții naturale din zonă, Lacul Sfânta Ana, urmată de explorarea Tinovului Mohoș, oferind participanților o experiență memorabilă în mijlocul naturii.

În a patra zi participanții vor face o incursiune captivantă în inima tradițiilor locale, cu o oprire la Centrul Turistic Malomkert pentru a învăța secretele pregătirii tradiționale ale colacului secuiesc și a pâinii cu cartofi, urmată de o explorare a Muzeului Satului pentru a descoperi moștenirea culturală a regiunii.

De asemenea, după zilele de plimbare, pentru doritori, va urma o pauză relaxantă la piscină pentru a socializa cu ceilalți participanți într-o atmosferă plină de energie și entuziasm.

Nu vor lipsi nici activitățile distractive și interactive pentru consolidarea spiritului de echipă și stimularea creativității și colaborării între participanți, iar serile se vor încheiea cu momente de relaxare și socializare, oferind participanților ocazia de a lega prietenii și de a împărtăși experiențe și idei într-un mediu informal și prietenos.

Costul Universității de Vară va fi de 400 lei/student în care sunt incluse cazarea, masa, transportul local și activitățile.

Pentru înscrieri și detalii trimiteți un mail  până la data de 1/07/2024 la una dintre adresele:

oana.crismariu@com.ase.ro

anamaria.badea@ase.ro