În perioada 13-14 iunie 2024, Facultatea de Business și Turism a avut o participare deosebită și semnificativă la cea de-a 7-a Conferință Internațională despre Economie și Științe Sociale (ICESS).

Evenimentul, găzduit de ASE la sediul său din Piața Romană, a reprezentat o oportunitate valoroasă de a evidenția excelența academică și contribuțiile facultății în domeniul cercetării interdisciplinare.

ICESS este recunoscută ca fiind cel mai mare și prestigios eveniment de cercetare organizat de ASE, reunind anual experți, cercetători și practicieni din domeniile economiei, afacerilor, finanțelor și managementului. Conferința a servit drept platformă pentru discuții academice profunde și colaborări constructive, abordând teme de actualitate precum inovarea în afaceri, sustenabilitatea socio-economică și impactul digitalizării în economie.

Facultatea de Business și Turism a fost reprezentată la conferință prin numeroase prezentări și lucrări științifice ce au explorat diverse aspecte ale turismului în era digitală, strategii de management adaptative în contextul schimbărilor economice și sociale, precum și inovarea în industria turistică. Mini-track-ul desfășurat în cadrul Facultății de Business și Turism a fost coordonat de o echipă internațională alcătuită din: doamna conf. univ. dr. Mariarosaria Lombardi, doamna prodecan prof. univ. dr. Olimpia State și doamna conf. univ. dr. Raluca Mariana Grosu.

Implicarea și prezența online a doamnei conf. univ. dr. Mariarosaria Lombardi de la Universitatea din Foggia, Italia, a fost de o importanță deosebită, aducând perspective noi asupra integrării tehnologiei în modelele de afaceri durabile.

Un moment special a fost marcat și de prezentarea invitatului special, doamna Nadezhda Kostadinova, PhD, lector în cadrul Departamentului de Turism, Facultatea de Economie, Universitatea “Sf. Chiril și Sf. Metodiu” din Veliko Tarnovo, care a adus perspective valoroase asupra dezvoltării sustenabile în turism.

Profesorii, cercetătorii și doctoranzii Facultății de Business și Turism au avut ocazia să contribuie la discuțiile relevante domeniului lor de cercetare și să împărtășească rezultatele lor într-un cadru internațional, demonstrând angajamentul pentru excelență academică și inovarea continuă în domeniul de business și turism.

Dorim să felicităm toți participanții la cea de-a 7-a ediție a ICESS, din anul 2024, pentru contribuțiile lor semnificative și pentru spiritul lor de colaborare și schimb de idei. Participarea activă a tuturor a fost esențială în realizarea unei conferințe de succes și a consolidat reputația ASE ca lider în educația și cercetarea economică și socială.