Burse France Excellence Romania 2024_v2

Dragi studenți,

În fiecare an, Franța lansează un apel la candidaturi pentru programul de burse France Excellence România (bursele guvernului francez). Din 1990, aceasta a reprezentat cea mai mare campanie de burse din partea unei țări străine în România. Guvernul francez a acordat peste 4.000 de burse studenților români pentru urmarea unei specializări în Franța.

Serviciul de Cooperare și Acțiune Culturală al Ambasadei Franței în România oferă burse la trei niveluri diferite: masterat, doctorat în cotutelă sau în co-directiune și postdoctorat (pentru cercetători).

Apelul la candidaturi este deschis până pe 4 martie 2024 și este publicat pe site-ul Institutului Francez din România. Dosarele de candidatura trebuie să fie depuse utilizând formularul pentru fiecare nivel, care poate fi accesat aici: https://institutfrancais.ro/bucuresti/bourses-france-excellence-roumanie-bourses-du-gouvernement-francais/#/ .

Pentru alte informații referitoare la acest program, vă invităm să scrieți la adresa:
bourses.bucarest-amba@diplomatie.gouv.fr.

Mult succes!