Vineri, 27 septembrie a.c., Facultatea de Business și Turism din cadrul Academiei de Studii Economice din București a celebrat Ziua Mondială a Turismului într-un mod inovator, participând la evenimentul „Noaptea Cercetătorilor Europeni 2024”. Această inițiativă a reunit cercetători, profesori, studenți și elevi într-un cadru interactiv, găzduit de Casa Filipescu-Cesianu, situată pe Calea Victoriei nr. 151, în București. Atelierul facultății s-a adresat publicului larg, având ca obiectiv promovarea inovațiilor tehnologice în domeniul turismului și conștientizarea importanței acestuia în contextul dezvoltării durabile.

Participarea Facultății de Business și Turism a avut la bază promovarea unor soluții alternative și sustenabile pentru turism, punând accent pe utilizarea tehnologiilor emergente. Tema centrală a evenimentului a fost „VR și destinațiile turistice din România”, propunând o experiență imersivă prin care participanții au putut explora cele mai frumoase destinații turistice din țară, fără a fi necesară deplasarea fizică. Tehnologia de realitate virtuală le-a permis vizitatorilor să „călătorească” în locuri emblematice din România, promovând astfel patrimoniul cultural și natural al țării într-un mod captivant și inovator.

Un element surpriză al evenimentului a fost oportunitatea oferită participanților mai curajoși de a experimenta o formă de turism care rămâne deocamdată inaccesibilă publicului larg: turismul spațial. Cei prezenți au avut șansa de a se alătura virtual echipajului misiunii Apollo 11, retrăind momentele istorice ale primei aselenizări și călătoriei pe Lună. Această experiență virtuală a adus o dimensiune neașteptată evenimentului, captând atenția atât a celor interesați de turism, cât și a pasionaților de știință și tehnologie.

Participarea facultății la „Noaptea Cercetătorilor Europeni 2024” s-a dovedit a fi o experiență educațională și științifică deosebită, oferind oportunități de învățare atât pentru tinerii participanți, cât și pentru publicul larg. Evenimentul a durat cinci ore, timp în care vizitatorii au avut posibilitatea de a testa noi metode de explorare a lumii, contribuind la o mai bună înțelegere a modului în care tehnologia poate transforma experiența turistică. În plus, au fost aduse în discuție concepte precum sustenabilitatea în turism, necesitatea de a proteja resursele naturale și importanța de a promova pacea și înțelegerea interculturală prin intermediul călătoriilor.

Organizarea și desfășurarea activităților din cadrul atelierului au fost coordonate de membrii Departmentului Turism și Geografie: doamna prodecan prof. univ. dr. Olimpia State, prof. univ. dr. Remus Hornoiu, asist. univ. dr. Luciana Poenaru și asist. de cercetare drd. Ionuț Andrei Militaru. Sub îndrumarea acestora, evenimentul a oferit o platformă de dialog și colaborare între cercetători și publicul larg, subliniind importanța parteneriatului dintre mediul academic și societate în generarea de soluții inovatoare.

„Noaptea Cercetătorilor Europeni 2024” a demonstrat, încă o dată, că tehnologia poate aduce noi perspective asupra turismului și poate contribui la dezvoltarea unor forme de turism mai sustenabile și accesibile. Facultatea de Business și Turism a fost onorată să participe la acest eveniment și să promoveze România ca destinație turistică prin intermediul noilor tehnologii, contribuind astfel la educarea unei noi generații de turiști și profesioniști în domeniu.