Academia de Inalte Studii Comerciale si Industriale, denumirea initiala a primei universitati economice a tarii, a fost infiintata la 6 aprilie 1913 prin Decretul Regal al lui Carol I. Standardelor inalte, stabilite de inaintasii cei mai reprezentativi, precum ctitorul nostru, Nicolae D. Xenopol, prim-ministrul Titu Maiorescu, ilustrii profesori si rectori Stanislas Cihoski, Ion Raducanu, Gheorghe Tasca, Virgil Madgearu, Nicolae Iorga, Victor Slavescu, le-au raspuns generatii si generatii de cadre didactice, la loc de cinste numarandu-se Nicolae N. Constantinescu, Emilian Dobrescu, Iulian Vacarel, Vladimir Trebici, Alexandru Gheorghiu, Gheorghe Dolgu, multi altii.

Academia de Studii Economice din Bucuresti este mandra sa fie de 110 ani o prezenta de excelenta in randul universitatilor de profil economic si de administratie publica din Romania.

Programul manifestarilor organizate cu ocazia implinirii celor 110 ani de excelenta academica se poate consulta AICI.