În perioada 9 – 14 septembrie 2024, la Centrul de pregătire profesională Covasna  a fost organizată Universitatea de vară ”Antreprenoriat în Turismul de sănătate” de către Facultatea de Business și Turism din cadrul Academiei de Studii Economice din București.

Programul „Antreprenoriat în turismul de sănătate” a fost conceput pentru a oferi participanților o oportunitate unică de a dobândi cunoștințe în domeniul turismului de sănătate, un sector cu potențial ridicat de dezvoltare. Pe parcursul celor cinci zile, participanții au fost implicați în activități menite să dezvolte abilități antreprenoriale specifice acestui domeniu, prin combinarea teoriei cu exemple practice. Obiectivul principal al școlii de vară a fost acela de a explora oportunitățile și provocările din acest sector, oferind totodată un cadru de colaborare între studenți și profesioniștii din domeniu.

Programul s-a dovedit a fi o experiență valoroasă atât din punct de vedere educațional, cât și profesional. Participanții au avut oportunitatea de a învăța din exemple practice și de a colabora cu experți în domeniu, ceea ce i-a ajutat să își dezvolte abilități esențiale pentru viitoarele lor cariere. Școala de vară a fost o platformă eficientă pentru promovarea turismului de sănătate și pentru stimularea spiritului antreprenorial, oferind totodată o rețea solidă de contacte și colaboratori.

Întreaga activitate de planificare și desfășurare a Școlii de vară a fost coordonată de asist. univ. dr. Oana-Diana Curteanu, asist. de cercetare drd. Ana-Maria Badea și asist. de cercetare drd. Ionuț Andrei Militaru.

Mulțumiri sponsorilor și partenerilor:
Visit Covasna, OPTBR (Organizația Patronală a Turismului Balnear din Romania), Balvanyos Resort, Centrul de Informare Turistică Covasna, TURISM COVASNA S.A. – Căprioara Spa&Wellness Resort, Skal International, Ecologic și Cultural), Olimpic Travel Collection, Revista Vacanțe la țară, Agenția de turism Paradise&Beyond,  Restaurant Dorka Covasna, VestOnline.ro, Hotel Moxa